„My wśród innych, inni wśród nas”

W szkole został przeprowadzony projekt edukacyjny, który realizowany był w ramach Światowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami.

Autorzy: Patrycja Czapla, Agata Darłak

Adresaci: Uczniowie Szkoły Podstawowej w Smarżowej (klasy IV-VIII).

Czas realizacji: listopad 2023 r. – grudzień 2023 r.

Warsztaty pt. „My wśród innych, inni wśród nas”, odbyły się cyklicznie w grudniu w Szkole Podstawowej w Smarżowej. Były niezwykle inspirującym i edukacyjnym doświadczeniem. Ich głównym celem było zwiększenie świadomości, promowanie empatii oraz rozwijanie umiejętności komunikacyjnych w kontekście niepełnosprawności.

Agenda warsztatów:

1. Wprowadzenie do różnych rodzajów niepełnosprawności.
  • Poprzez prezentację i dyskusję, uczestnicy zdobyli głębsze zrozumienie różnych form niepełnosprawności oraz wyzwań z jakimi one się wiążą.
  1. Ćwiczenia praktyczne
  • Uczestnicy brali udział w symulacjach, które pomagały im doświadczyć pewnych aspektów życia osób z niepełnosprawnością, co przyczyniło się do rozwinięcia empatii.
  1. Komunikacja z niepełnosprawnymi
  • Przeprowadzono warsztaty dotyczące skutecznej komunikacji, uwzględniając potrzeby różnych grup niepełnosprawnych.
  1. Panel dyskusyjny po oglądnięciu filmu.
  • Dyskusja pozwoliła uczestnikom zdobyć wgląd w codzienne wyzwania i sukcesy osób z niepełnosprawnościami.

Efekty warsztatów:

1. Zwiększona świadomość
  • Uczestnicy wykazali się wyższą świadomością różnorodności sytuacji osób z niepełnosprawnością oraz zrozumienia, że każda historia jest unikalna.
  1. Empatia i zrozumienie
  • Zaobserwowany został wyraźny wzrost empatii, co sugeruje, że warsztaty przyczyniły się do budowy bardziej wspierającej społeczności.
  1. Umiejętność komunikacji
  • Uczestnicy doskonalili swoje umiejętności komunikacyjne, co miało pozytywny wpływ na relacje z osobami niepełnosprawnymi i w ogólnym kontekście społecznym.
  1. Zmiana perspektywy
  • Wprowadzenie do różnorodnych doświadczeń osób z niepełnosprawnością doprowadziło do zmiany perspektywy uczestników, eliminując stereotypy i przekonania.
  1. Aktywizm społeczny
  • Wielu uczestników wyraziło chęć zaangażowania się w działania społeczne na rzecz równości i inkluzji, co jest jednym z najbardziej obiecujących efektów warsztatów.

Warsztaty o niepełnosprawności były nie tylko źródłem wiedzy, ale także katalizatorem pozytywnych zmian w postawach i zachowaniu uczestników. Ich wpływ przekracza mury sali szkolnej, kształtując bardziej otwartą i wspierającą społeczność.

Data dodania: 2024-01-09 09:48:32
Data edycji: 2024-01-10 08:43:08