Postaw na Rodzinę

Najważniejsza rzecz w życiu to RODZINA.

Najpierw ta, w której się urodziłeś,

później ta, którą sam stworzyłeś.

Peter Sellers

Rodzina ma fundamentalny wpływ na stosunek dziecka do otaczającego je świata, do norm, wartości moralnych obowiązujących w nim, a przede wszystkim wpływa na kształtowanie się jego osobowości. To dzięki rodzicom dzieci w pierwszej kolejności uczą się funkcjonowania w społeczeństwie oraz właściwych postaw i nawyków, które znacząco wpływają na ich rozwój i dalsze życie. Jedynie właściwie funkcjonująca rodzina może prowadzić młodych ludzi po odpowiednich drogach i być wzorem do naśladowania dla następnych pokoleń.

Więź z rodzicami, a także innymi członkami rodziny, stanowi jeden z ważniejszych czynników chroniących dzieci przed niebezpiecznymi eksperymentami i raniącymi je doświadczeniami.  Również szkoła wspomaga wychowawczą rolę rodziny poprzez podejmowanie różnorodnych form współpracy. W związku z tym Nasza Szkoła w marcu 2023 włączyła się w ogólnopolską akcję „POSTAW NA RODZINĘ”, współorganizowaną z Krakowską Akademią Profilaktyki. Jest ona finansowana przez Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Brzostku w ramach „Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii w Gminie Brzostek na lata 20023-2024”. Kampania ta to pozytywna profilaktyka, bez pouczania i moralizowania, za to z odwołaniem do najważniejszej wartości w życiu każdego z nas – RODZINY. W ramach tej akcji podajemy ważne informacje profilaktyczne rodzicom, opiekunom i uczniom, w trakcie zaplanowanych działań oraz dzielimy się plakatami i ulotkami związanymi z kampanią „Postaw na rodzinę”.

Główne założenia podejmowanych działań profilaktycznych:

- edukacja rodziców, opiekunów i uczniów na temat  znaczenia bliskich relacji w rozwoju dzieci i młodzieży,

-upowszechnianie wiedzy, w jaki sposób poprawić wzajemną komunikację na gruncie rodzinnym, jak wzmocnić więzi wewnątrzrodzinne oraz  podkreślenie ważności wzajemnego wsparcia,

-promowanie pomysłów na organizowanie i spędzanie czasu wolnego.

Data dodania: 2023-03-30 12:47:15
Data edycji: 2023-04-24 12:47:47