Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Prelekcja z Policjantem - Program Profilaktyczny „Ostrożnie pies”

     25.10.2024r. w naszej szkole gościł przedstawiciel Komisariatu Policji w Brzostku, dzielnicowy obwodu naszej placówki- sierż. sztab. Dawid Szafarz. Pogadanka miała na celu przypomnienie uczniom jak zachować się w razie napotkania na swojej drodze bezpańskiego psa, zasad bezpiecznego poruszania się po drodze oraz uświadomienie zagrożeń wynikających z niestosowania się do przepisów ruchu drogowego. Pan Policjant rozpoczął prelekcję od krótkiego przedstawienia się i wyjaśnienia celu spotkania. Przeanalizował kilka kluczowych wskazówek dotyczących postępowania w przypadku spotkania z bezpańskim psem:

 

  • Zachowaj spokój: staraj się nie panikować ani nie uciekać. Nagłe ruchy mogą przestraszyć psa lub sprawić, że poczuje się zagrożony.
  • Unikaj kontaktu wzrokowego: bezpośredni kontakt wzrokowy może być interpretowany przez psa jako wyzwanie lub zagrożenie. Lepiej spójrz w bok lub w dół.
  • Nie podchodź ani nie wyciągaj ręki: unikaj zbliżania się do psa lub wyciągania ręki w jego kierunku. Może to być odebrane jako agresja.
  • Mów spokojnym tonem: jeśli musisz mówić, rób to spokojnym i łagodnym tonem. Unikaj krzyczenia lub wydawania ostrych dźwięków.
  • Powoli wycofuj się: jeśli pies nie wykazuje zainteresowania lub jest spokojny, możesz powoli i spokojnie wycofać się. Unikaj gwałtownych ruchów.
  • Zachowaj dystans: jeśli pies zbliża się do ciebie, spróbuj zachować jak największy dystans. W przypadku, gdy pies jest agresywny, użyj przedmiotu, który masz pod ręką (np. torebki, kurtki), aby stworzyć barierę między tobą a psem. Przyjmij bezpieczną pozycję.
  • Szukaj pomocy: jeśli sytuacja jest niebezpieczna lub czujesz, że pies może być zagrożeniem, poszukaj pomocy u dorosłych, policji lub skontaktuj się ze służbami odpowiedzialnymi za pomoc bezpańskim zwierzętom.

   Następnie Dzielnicowy przedstawił, dlaczego bezpieczeństwo na drodze jest tak ważne. Przypomniał podstawowe zasady ruchu drogowego:

 

  • Przejścia dla pieszych: Dzielnicowy przypomniał dzieciom, jak bezpiecznie przechodzić przez jezdnię, używając przejść dla pieszych i przestrzegając sygnalizacji świetlnej.
  • Znaki drogowe: Omówienie najważniejszych znaków drogowych, które dzieci mogą spotkać na co dzień. Policjant wyjaśnił, jak je rozpoznawać i jakie mają znaczenie.
  • Bezpieczeństwo na rowerze: Zasady bezpiecznej jazdy na rowerze, w tym noszenie kasku i odpowiedniego oświetlenia.

 

     Omówiono również zagrożenia wynikające z niestosowania się do przepisów ruchu drogowego:

 

  • Ryzyko wypadków: Policjant opowiedział o konsekwencjach nieprzestrzegania przepisów drogowych, takich jak ryzyko wypadków i obrażeń.
  • Utrata zdrowia i życia: Wyjaśnił, jak poważne mogą być skutki wypadków drogowych, zarówno dla pieszych, jak i kierowców.

     Dzielnicowy przypomniał uczniom klas starszych, czym jest cyberprzestępczość,  hejt, co grozi za jazdę pojazdami mechanicznymi jak i nie tylko, po drodze bez posiadania odpowiednich uprawnień. Prelekcja zakończyła się podsumowaniem najważniejszych punktów oraz przypomnieniem, że bezpieczeństwo na drodze zależy od nas wszystkich. Pan Policjant zachęcił uczniów do przestrzegania przepisów ruchu drogowego. Prelekcja była innowacyjna i angażująca, co sprawiło, że dzieci chętnie uczestniczyły w zajęciach i z dużym zainteresowaniem słuchały przekazywanych informacji. To niezwykle ważne, aby od najmłodszych lat kształtować odpowiedzialne postawy.

 

     Bardzo dziękujemy Policji w Brzostku za współpracę z naszą szkołą.

 

 

 

Pedagog szkolny

Data dodania: 2024-11-04 10:57:46
Data edycji: 2024-11-04 11:02:38
Ilość wyświetleń: 99

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy
Zobacz

Nasi Partnerzy

Motto
naszej
szkoły

"Dziecko chce być dobre. Jeśli nie umie - naucz, jeśli nie wie - wytłumacz, jeśli nie może - pomóż”

Janusz Korczak
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej