Projekt edukacyjny „Nie jestem Pinokiem, nie kłamię”

W lutym w naszej szkole rozpoczął się projekt edukacyjny pt. „Nie jestem Pinokiem, nie kłamię”. Przez cały miesiąc w poszczególnych klasach odbywały się zajęcia poświęcone pojęciu „kłamstwo”. W czasie tychże zajęć ukazywano kłamstwo jako niewłaściwy sposób rozwiązywania problemów, zwrócono uwagę uczniów na możliwe przyczyny i konsekwencje kłamania oraz przypomniano, jakie wartości w życiu są najważniejsze. Działania te miały na celu profilaktykę oraz kształtowanie postaw moralnych.

W przedszkolu temat kłamstwa poruszony został na podstawie bajki „Kozucha Kłamczucha”, „Pinokio” oraz przygód Basi z książki pt. „Basia - wielka księga przygód”. W ramach podsumowania zajęć przedszkolaki wykonały prace plastyczne dotyczące poznanych bohaterów.

Podczas zajęć z klasami 1-3 posłużono się bajką z serii „Rodzina Treflików- Kłamstewko”  oraz  opowieścią „Chłopiec, który wołał o pomoc”. Na podstawie tych bajek i własnych przeżyć dzieci pod kierownictwem nauczyciela omawiały jakie mogą być przyczyny i skutki kłamstwa, cechy osoby kłamiącej , po czym można poznać, że ktoś kłamie oraz jak uniknąć kłamstwa. Po zajęciach uczniowie klasy 1 wykonali prace plastyczne, ilustrujące przysłowia o kłamstwie, a starsze dzieci napisały krótkie opowiadania o tym, że kłamstwo zawsze kończy się źle.

Klasa IV zajęła się na lekcjach języka polskiego interpretacją wiersza „Kłamczuch Adam” Marka Wnukowskiego. Uczniowie klas V i VI wzięli udział w konkurencji na 2 drużyny, polegającej na dopasowaniu do siebie fragmentów cytatów dotyczących kłamstwa. Natomiast klasa VIII w grupach 3-4 osobowych miała za zadanie stworzenie plakatu o formacie A5 techniką dowolną pt: Kłamstwo jest prawda w masce.

Wytwory wszystkich uczniów zostały przedstawione na szkolnej gazetce, wszyscy aktywnie włączający się w projekt otrzymali słodki upominek. Po zakończeniu zajęć z serii „Nie jestem Pinokiem, nie kłamię” uczniowie klas 1-8 spotkali się, by wspólnie podsumować projekt, oglądając film familijny „Pinokio” w reżyserii Roberta Zeneckis’a.

Data dodania: 2023-03-28 09:59:04
Data edycji: 2023-03-28 10:07:46