Warsztaty profilaktyczne dla uczniów „Fonoholizm jako współczesne uzależnienie behawioralne”

21 kwietnia 2023r. w naszej szkole odbyły się warsztaty profilaktyczne dla uczniów pt. „Fonoholizm jako współczesne uzależnienie behawioralne”. Zostały przeprowadzone w dwóch grupach wiekowych: klasy I-III oraz klasy IV-VI.  Zajęcia prowadziła pani dr Renata Grzywacz- dyrektor Instytutu Profilaktyki Zachowań Ryzykownych w Rzeszowie.

Celem warsztatów profilaktycznych było:

• zapoznanie uczniów z mechanizmem uzależnienia,
  • uświadomienie uczniom, czym jest używanie, nadużywanie, uzależnienie,
  • uświadomienie uczniom zagrożeń wynikających z uzależnienia od smartfona i innych urządzeń elektronicznych,
  • zdefiniowanie, czym jest uzależnienie od Internetu? – symptomy, znaki ostrzegawcze, zachowania niepokojące, skutki,
  • odpowiedź na pytanie: Jak świadomie i mądrze korzystać z Internetu i poszukiwać za jego pośrednictwem wyłącznie treści wartościowych?,
  • wskazanie na wewnętrzne motywy częstszego nawiązywania kontaktów przez Internet, tj. nieśmiałość, lęk przed brakiem akceptacji, poczucie anonimowości, budowanie subiektywnie idealnego obrazu siebie,
  • prezentacja negatywnych skutków zdrowotnych, wynikających z uzależnienia od telefonu.

Warsztaty prowadzone były w ciekawy sposób, angażujący do działania i dyskusji wszystkich uczniów oraz  z wykorzystaniem aktywnych i nowoczesnych metod. Wszyscy uczniowie z chęcią wzięli w nich udział.

Zajęcia zostały w pełni sfinansowane przez Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Brzostku.

Data dodania: 2023-04-24 11:43:58
Data edycji: 2023-04-25 09:46:38