Wycieczka do Kopalni Soli w Bochni i Krakowa

14 października uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami udali się na wyczekiwaną wycieczkę do Kopalni Soli w Bochni i Krakowa. Wcześnie rano przywitało nas zachmurzone niebo. Jednak po naszym przyjedzie do Bochni pogoda zmieniła się diametralnie, było słonecznie i ciepło.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Kopalni Soli. W unikatowym labiryncie solnych korytarzy, czekało na nas wiele niespodzianek. Już sam zjazd do kopalni szybem Cambi był wielkim przeżyciem. Pod okiem naszych przewodników zwiedzaliśmy kopalnię oraz odbyliśmy przejazd podziemną kolejką wzdłuż podłużni August. Za pomocą holograficznych i interaktywnych inscenizacji oraz słuchowisk przekazana została nam wiedza o historii kopalni, średniowiecznych technikach wydobywczych, pracy górnika, zwyczajach górniczych oraz codziennym życiu kopalni. W pamięci na pewno pozostaną prezentacje pokazujące dawny system wentylacji, pracę wypalaczy metanu, pożary oraz zalanie wodą podziemnych chodników.  Odwiedziliśmy także Stajnię Mysiur, w której do lat 60 XX w. przebywały wykorzystywane do pracy w kopalni konie.  Jedną z wielu atrakcji było zwiedzanie kaplicy św. Kingi z umieszczoną tam piękną szopką bożonarodzeniową. Trasę wycieczkową zakończyliśmy wspólnym spędzeniem czasu, przy gorącej czekoladzie i frytkach, w największej z podziemnych komór, komorze Ważyn ok. 250 metrów pod powierzchnią ziemi. Chłopcy w wolnym czasie zagrali mecz piłki nożnej.  Poznawanie „podziemnego, solnego miasta” było niezwykłą przygodą oraz interesującą lekcją historii i przyrody. Dzięki tej wycieczce doceniliśmy ciężką i bardzo niebezpieczną pracę górników. Za wzorowe zachowanie w czasie zwiedzania otrzymaliśmy na pamiątkę pokaźną bryłę soli od Pana przewodnika.

Następnie udaliśmy się do ZOO. Podziwialiśmy ptaki m.in. papugi, bażanty, kanarki, szpaki, sowy. Duże zainteresowanie wzbudziły flamingi. Atrakcją był basen uchatek patagońskich oraz pingwinarium. Uczniom bardzo podobały się spacerujące żyrafy, antylopy, zebry, tapiry, renifery. Wiele emocji wzbudzili drapieżni mieszkańcy ogrodu, a szczególnie tygrysy i lwy, majestatycznie przechadzające się po swoim terytorium. Zachwycający był widok małp, które akurat spożywały obiad. W pawilonie, gdzie panuje ciemność, grupa mogła podziwiać zwierzęta aktywne nocą tj. jeżatki afrykańskie, leniwce, nietoperze, pancerniki, kanguroskoczki, jeże białobrzuche. Interesującym miejscem zwiedzania było egzotarium pełne rzadkich gatunków płazów, gadów i ryb. Wyczekiwanymi przez dzieci zwierzętami, okazały się olbrzymie słonie. Dużym przeżyciem było głaskanie i karmienie zwierząt w MINI –ZOO, a szczególnie alpak, lam, kóz karłowatych i osłów.

Następnym punktem naszej wycieczki był Smok Wawelski, później udaliśmy się na Wawel na dziedziniec. Kolejnym punktem naszej wycieczki był Rynek i obiad. Następnie zakupy w Sukiennicach. Kilka pamiątkowych zdjęć i powrót do autobusu.

Gdy już zrobiło się ciemno ruszyliśmy w drogę powrotną, zmęczeni, ale bardzo zadowoleni.

Data dodania: 2021-10-15 11:14:06
Data edycji: 2022-11-22 10:58:54